Conferinta despre Sf. Siluan - 27 septembrie 2015

  • Posted on: 16 September 2015
  • By: delia

Vă invităm la o conferinţă despre

Sfântul Siluan Athonitul 

cu domnul

Jean-Claude Polet,

secretarul Asociaţiei “Sfântul Siluan Athonitul”.

Jean-Claude Polet este secretarul Asociaţiei Sfântul Siluan, înfiinţată cu binecuvântarea Mănăstirii Sfântul Ioan Botezătorul din Essex, Anglia. Aceasta grupează persoane care au primit insuflare şi râvnă duhovnicească prin învăţătura, personalitatea şi sfinţenia stareţului Siluan. Între activităţile Asociaţiei se numără : organizarea de pelerinaje, editarea revistei « Buisson ardent » şi a unui buletin, organizarea de conferinţe şi întâlniri duhovniceşti etc.

Jean-Claude Polet este profesor emerit al Facultăţii de Filosofie, Arte şi Litere a Universităţii din Louvain-la-Neuve şi bun cunoscător al spaţiului ortodox occidental.

(O prezentare a Asociaţiei se poate găsi aici: http://www.saint-silouane.org/ )

Vă aşteptăm duminică,  27 septembrie 2015, de la ora 14h00

86, rue Su l’Tidge, 5020 Vedrin

* Conferinţa va avea loc în limba franceză. Se asigură traducerea în limba română.

Română