Fila de Jurnal - decembrie 2017

  • Posted on: 8 December 2017
  • By: delia

Ne facem şi noi ascultători marelui Pavel, mult ostenitorul în lucrul Domnului („cele ce ai auzit de la mine prin multe mărturii, acestea le încredinţează la oameni credincioşi care vor fi destoinici a învăţa şi pre alţii"- II Timotei 2, 2), şi vă mai povestim din câte a făcut Domnul pe aceste meleaguri, căci „mari lucruri a făcut cu noi: ne-a umplut de bucurie! ” (cf. Ps. 125).

După ce, în iunie anul acesta, am primit cheile de la clădirea cumpărată, din mila Domnului, din data de 8 octombrie 2017, am început să slujim în noua noastră biserică, la Sint-Jansbergsteenweg 44A, 3040 HULDENBERG (Loonbeek). După câteva luni de muncă asiduă, biserica a fost gata de slujire, gătită şi prea înfrumuseţată cu Lumină. Lungilor privegheri din nopţile de muncă le urmează acum privegherile la sfinţii dragi care s-au strecurat demult, smeriţi, unul câte unul, pe pereţii bisericii şi în inimile noastre.

Cât ajutor am primit de la sfinţi...pe care să pomenim cel dintâi? Sfântul Siluan? Sfântul Nicolae? Sfânta Xenia? Sfânta Parascheva? Toţi sfinţii ne-au fost alături. Iar Domnul Şi-a arătat şi lucrat voia prin sfinţi, dar şi prin aleşii Săi de pe pământ ce s-au ivit la fiecare pas şi la fiecare nevoie. Când credeam că ni se închid toate uşile (căci n-a fost uşor să coborâm Cerul pe pământ!), Domnul ne mai trimitea un om de-al Lui cu o rezolvare ce depăşea înţelegerea noastră.

Tare dragă ne e biserica noastră, mai cu seamă că respiră din toată fiinţa ei faptul că e zidită cu jertfă şi dragoste: tot ce e în ea e darul oamenilor Bisericii. Totul e doar preaplin de inimă.

Ce binecuvântare să vezi crescând o biserică şi o şcoală sub ochii tăi! Fiecare colţişor al clădirii ne e drag, căci ne aduce aminte şi ne face să ne rugăm pentru cei prin care s-a facut lucrul posibil- ştiuţi şi neştiuţi; aceştia s-au făcut „vase de cinste, sfinţite, de bună trebuinţă Stăpânului, potrivite pentru tot lucrul bun" (2 Tim 2, 21). Oare cum e inima lor, a celor ce ne-au ajutat - cu rugăciunea, cu gândul bun, ori cu darul - ştiind că s-au făcut „de bună trebuinţă Stăpânului"? Pe Domnul să Îl întrebăm, iar lor să le urmăm pilda. Ori, dacă vă număraţi deja printre ei, de vreţi, să vă lărgiţi şi mai mult inima. Căci este încă prilej de multă faptă bună: biserica e gata, dar toate celelalte spaţii - şcoala, grădiniţa, sala de primire a oaspeţilor- sunt încă în lucru.

Cu inimă plecată şi plină de mulţumire, ne întoarcem iară către voi, binefăcătorii noştri, de care ne leagă şi ne apropie tot mai mult nevăzutele fire de Lumină, şi vă cerem din nou sprijinul, ca să putem săvârşi cele începute. Putem fi toţi părtaşi la lucrarea aceasta care creşte ca un bulgăre de zăpadă, rostogolindu-se în Sus.

Vă suntem recunoscători pentru orice fel de ajutor, şi vă pomenim, cu inimi calde şi recunoscătoare, iară şi iară, alături de toţi binefăcătorii noştri. Cel dintâi în listă e Sfântul Siluan; cum să nu-ţi doreşti să i te alături?

 Ne puteţi  trimite darul în contul parohiei:

ASBL PORTS, (IBAN): BE03 3631 2661 8584, BIC/SWIFT: BBRUBEBB 
sau

(în lei) IBAN: RO29 BRDE380 SV457 7601 3800

sau pentru Şcoală:

TRIADA asbl, IBAN: BE50 7360 2390 5918, BIC: KREDBEBB

Şi vă bucurăm cu un strop din bucuria noastră, împărtăşindu-vă un rod al celor la care v-aţi făcut şi voi, ajutătorii noştri, părtaşi: un răspuns la întrebarea „Unde Îl găsim pe Dumnezeu?" al unui copil al parohiei noastre, de la Şcoala „Sfântul Siluan".

***

  

 

***

Haideti sa mergem cu totii in Rai!

 

 

Cu mult drag in Domnul,

Pr. Ciprian

Română