Invitatie - duminica, 12 noiembrie

  • Posted on: 21 October 2017
  • By: delia

 

Duminica, 12 noiembrie, de la ora 14h00, vă invităm la conferinţa

„Creştin în lumea de azi”

cu

părintele Ilarion Dan
de la Mănăstirea „Sfânta Cruce”

Părintele Ilarion, în prezent duhovnicul mănăstirii „Sfânta Cruce” din Dobrogea, cu hramurile „Cuvioasa Teodora de la Sihla” şi „Înălţarea Sfintei Cruci”, a trăit o bună parte din viață ca mirean: familist, director de bancă în Constanța. Cu binecuvântarea duhovnicului său, părintele Arsenie Papacioc, sub îndrumarea căruia s-a împlinit duhovniceşte timp de 20 de ani, și a familiei, a plecat la mănăstire și a fost tuns în monahism la mănăstirea „Sf. Ioan Casian”, la vârsta de peste 50 de ani.

 Cuvintele părintelui duhovnic Ilarion ne invită la o repetabilă întoarcere în sine, acolo unde şi cuvioşia sa, după o lungă căutare, a descoperit chipul lui Hristos, părăsind lumea pentru a renaşte în Cer. Vom vorbi despre multe, dar mai ales despre ... Hristos.

Vă aşteptăm la noua adresa:

Sint-Jansbergsteenweg 44A 
3040 HULDENBERG (Loonbeek)

Română